Oyun, diğer öğrenme tekniklerinden daha etkilidir

Oyun, diğer öğrenme tekniklerinden daha etkilidir

Çocukların öğrenmesiyle ilgili önemli yeniliklere imza atan Voders Kurucu ortağı Dr. Mehmet Engin Uysal, öğrenmede oyunun da çok büyük rol oynadığını belirtiyor. Oyunun çocuklar için sadece bir eğlence aracı olmadığını belirten Uysal, “Oyun, çocukları gerçek hayata hazırladığı gibi iç dünyasının dışa vurumunda da etkin bir araçtır. Oyun çocuklarımızın eğlenmelerinin, keyifli vakit geçirmelerinin yanında zeka gelişimlerine de katkıda bulunur ve çocukları pasif durumdan aktif duruma geçirmeleri nedeniyle diğer öğrenme tekniklerine göre daha etkilidir” diyor.

Çocuklara başta mental aritmetik, singapur aritmetiği ve İngilizce öğrenimi olmak üzere pek çok dalda eğitim vererek  zihinsel gelişimini artırmayı hedefleyen Voders’in kurucularından Uysal, çocukların öğreniminde “oyun”un yerinin büyük olduğunun altını çiziyor.

Eğitimci Uysal, oyunun çocuğun hayatındaki yeri konusunda şunları söylüyor: “Çocuklarımızın hayatlarında en büyük yeri  olan şey nedir?” diye sorulduğunda şüphesiz aklımıza ilk oyun gelir. Oyun, çocuğa hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi yoludur. Oyun, çocukları gerçek hayata hazırladığı gibi iç dünyasının dışa vurumunda da etkin bir araçtır. Yaşadıklarını, isteklerini, duygularını oyunla dışa vurur. Oyun çocuklarımızın eğlenmelerinin, keyifli vakit geçirmelerinin yanında zeka gelişimlerine de katkıda bulunur. Oyunlar, çocukları pasif durumdan aktif duruma geçirmeleri nedeniyle diğer öğrenme tekniklerine göre daha etkilidir.  Oyunla eğitimde çocuk, yaparak ve yaşayarak öğrenir. Dokunur, görür, koklar, dinler, tadına bakar ve hisseder. Bütün duyularını kullanır. Böylece daha kalıcı ve doğal bir öğrenme gerçekleşir. Eğitici oyunlar olarak adlandırılan bu tür oyunlar çocukların görsel zekalarını, hafızalarını, dikkatlerini geliştirmelerinin yanı sıra başarı duygusu yaratarak öz güvenlerini de artırır.”

Oyunun öğrenmedeki yerinden hareketle VODERS olarak çocukları oyunla da eğitmeye özen gösterdiklerini vurgulayan Uysal, “Kurumlarımızda Tangram, küp oyunları, Q-Bitz, Go, Gobblet, satranç, yap-boz, Türkçe-İngilizce kelime oyunları, hafıza oyunları vb. daha birçok oyunla
çocuklarımızın eğlenerek öğrenmelerine olanak sağlıyoruz. Derse yolculuğun keyfini tadan çocuklar, oyunla öğrenmenin de keyfini çıkarmaktan çok mutlu oluyorlar” diyor.

Leave a Reply