Teknoloji Üretecek Çocuklara Mandala Desteği

Teknoloji Üretecek Çocuklara Mandala Desteği

1mandalaTürkiye’de her geçen gün daha popüler bir meditasyon (rahatlama) aracı olan Mandala, çocuklarda karar verme ve planlama gibi bir çok beyin işlevine olumlu katkı sağlıyor. Ülkemizde bu meditasyon aracı ve aynı zamanda sanatı için en çok çaba gösteren isimlerin başında gelen Aslıhan Aksun’a göre Mandala, çocukların dikkat sürelerini artırırken, grup çalışmalarında çok daha başarılı olmalarını sağlıyor. Teknolojiye doğan yeni neslin teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten de olmasının altının çizileceği Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi” etkinliği kapsamında, çocukların üretici taraflarını olumlu destekleyen Mandala aracı da özel olarak ele alınacak. “Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi” kapsamında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde 23-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek, hem neşeli hem de yaratıcı bir aktivite olan Mandala Çocuk Atölyesi’ne, bedelsiz olarak www.bzcocuk.com adresinden kayıt yaptıran herkes katılabilecek.

Çocuklarda Dikkat Eksikliğine Karşı Mandala

Merkez veya daire anlamına gelen bir nevi resim meditasyonu da denilen Mandala, boyama yoluyla sakinliğe ulaştıran ve rahatlatıcı etkisi olan bir sanat olarak dikkat çekiyor. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan Mandala, özellikle çeşitli şekillerle strese maruz kalan çocukları zihin dinlendirme, dikkat eksikliği ve sakinlik gibi konularda eğitmek için kullanılıyor. Mandala ile çocukların yaratıcılıklarının ve özgüveninin de arttığını belirten eğitmen Aslıhan Aksun, aynı zamanda ebeveynlerin çocuklarının ruh halini anlamaları için de yol gösterici olduğunu söylüyor.

Teknoloji üretmek isteyen çocuklar Mandala yapacak

İyi bir meditasyon (rahatlama) aracı olan Mandala Sanatını Türkiye’de 2008 yılından bu yana yüz binlere aktaran ve Türkiye’deki ilk eğitmen olarak tanımlanan Aslıhan Aksun, “4 buçuk yaş ve üzeri çocuklara önerdiğim Mandala çizimleri, çocuklara gerek ruhsal, gerek fiziksel, gerekse de mental olarak birçok yönden fayda sağlıyor. Mandala sonrasında çocukların ruhsal dinginlik kazandığını, dikkat sürelerinin arttığını ve grup çalışmalarında daha başarılı olduklarını görebiliyoruz” diyor.

Çağımızın gerçeği olarak teknolojiye doğan bu yeni neslin, teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten de olması gerektiğini vurgulayan Aksun, “Bu yönde çocukların kişisel özelliklerinin Mandala gibi uygulamalarla da desteklenmesi, gelişimine ve üreten bir birey olmasına olumlu etki yapacaktır. Üreten çocuğun ruhsal dinginlik kazanması, dikkat süresinin uzun olması, ruh ve zekasının uyumlu hareket etmesi çok önemli. Biz de Mandala ile bu konularda 4 buçuk yaş ve üzeri çocuklara destek oluyoruz. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek “Çocuklar için Bişim Zirvesi”nde de bu konuya dikkat çekmek için Mandala Atölyesi’ni gerçekleştiriyor olacağız. Hem aileler hem de çocukları için eğitici ve öğretici bir etkinlik olan Mandala, çocukların boyama sırasında ruh hallerine ilişkin izlenimler vermesi bakımından da ebeveynler için yol gösterici olacaktır” açıklamasını yapıyor.