Tatil başlarken çocuğumu nasıl yönlendireceğim?

Tatil başlarken çocuğumu nasıl yönlendireceğim?

burcin yeni foto kucukUZMAN PSİKOLOG BURÇİN DEMİRKAN BAYTAR

Tatil, boş vakit ve plansız saatler midir?

Tatil uzun televizyon seyretmek midir?

Çocukları bilgisayar bağımlısı olmaktan korumanın yolu nedir?

Tatilde çocuklar hem eğlenip hem de yıllardan beri olagelen eksiklerini tamamlayabilir mi?..

Tatil deyip geçmeyin. Koskocaman üç aydan bahsediyoruz. Unutmayın, bu tatilin çocuğunuzun zihninde bırakacağı izler önümüzdeki seneki başarısını da etkileyecek. Bu nedenle tatilde yapılacakların dikkatli seçilmesi önemlidir. Elbette seçimler aileden aileye, çocuktan çocuğa değişecektir.

Çocuğun boş zamanı değerlendirebilmeyi öğrenmesi önemli bir sosyal beceridir. Hobiler ise ruh sağlığının önemli bir gereksinimidir. Çocukları duygusal sorunlardan ve kötü alışkanlıklardan koruyan önemli etkenler arasında sanat ve spor aktiviteleri gelmektedir.

Çocukların meslekleri tanımaları için duygusal ve ruhsal sağlıklarının gözetildiği ortamlarda yorucu olmamak kaydıyla küçük adımlarla ve büyüklerinin denetiminde mesleki deneyimler yaşamaları yararlıdır. Çocuklara gezi notları tutma, günlük tutma ve öykü yazma gibi beceriler yaz tatilinde daha rahat kazanabilir. Bu deneyimler ileriki yaşamları için kıymetli kazanımlardır.

Çocuklar tatilin başında iki hafta özledikleri şeyleri yaparak rahatlayabilir ve bir doygunluk yaşayabilirler. Ama bu da sınırsızlık anlamına gelmemelidir. Sonra ailesi ile kendisinin ortak kararlarından oluşan bir plan çıkartılmalıdır. Bu planda kitap okuma, eğitici ve dikkat geliştirici oyunlar, uyanma ve uyku saati, televizyon, bilgisayar ve telefonla geçirilecek saatler belli olmalıdır. Karne başarısı özellikle temel derslerde orta ve ortanın altında olan çocuklar, bir sonraki seneye eksik altyapıyla devam etmemek için günde bir iki saati geçmeyen bir çalışma planını uygulamalıdır.

Uzun vadede maddi ödül ve ceza, öğrenme hazzı kazandırmaz. Yani maddi ödül ve ceza kalıcı başarı sağlamaz.

Ben bu satırları yazarken bazı anne babaların “Tamam ama benim çocuğum uymaz ki” dediğini duyar gibiyim. Böyle durumlarda çocuğa uygun ve tabii ki çocuğun uyacağı şekilde yaz planı yapan bir uzmandan yardım almak yararlıdır.

Yıllardır yaz döneminde çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için yaz planları hazırlar, altyapı eksiklerini tamamlamak için küçük ödevlerle üç ayın bir bölümünü değerlendiren planlar yaparım. Çocuklar anne babalarının önerilerini kabul etmeyebilir ama uzman gözüyle yapılmış tatil planlarıyla çok güzel sonuçlara ulaşabilirler.

www.burcindemirkan.com

www.cocukailedanismanligi.com