Okul Döneminde Sağlıklı Beslenmeye Dikkat

Okul Döneminde Sağlıklı Beslenmeye Dikkat

KUZU PEYNIRHızlı büyüme – gelişme ve öğrenme süreçlerini kapsayan okul dönemi, sağlıklı beslenme açısından da büyük önem taşıyor. Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, öğrencilerin okul başarısının yanında, sağlıklı beslenmelerinin de çok önemli olduğunu söyledi. Garipağaoğlu konuşmasına şöyle devam etti. “Bu yaş grubu çocuklarda sağlıklı beslenmeyle; bedensel, duygusal, sosyal gelişim ve okul başarısı olumlu yönde etkilenmektedir. Okul çağı çocuklarında yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak şişmanlık – zayıflık, kemik / diş sağlığı bozuklukları, özellikle demir yetersizliği anemisine ek olarak diğer mineral ve vitamin yetersizlikleri görülebilmektedir.”

Beslenme çantasında taşınması kolay ve besleyici değeri yüksek yiyeceklerin yer alması gerektiğini vurgulayan Garipağaoğlu, “Peynir içerdiği yüksek kalsiyum ve fosfor ile çocukların kemik ve diş gelişimini desteklemektedir. Kaliteli protein içeriği ile de hem doku ve kas gelişimini desteklemekte hem de uzun süren tokluk oluşturmaktadır. Burgu peynirli sandviç, kaşarlı tost, ev yapımı peynirli börek vb. beslenme çantasında olabilecek alternatif besinlerdir. Ayrıca fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler hem çocuğun okul başarısını olumlu etkileyeceği hem de enerji vereceği için beslenme çantasında yer almalıdır” diye konuştu.

“Beslenme çantasında açma, poğaça, hazır kek, çikolatalı ekmek, meyve suları, gazlı içecekler gibi yağ, şeker içeriği zengin besinlerden kaçınılmalıdır” diyen Garipağaoğlu, “Bu besinlerin fazla tüketilmesi şişmanlık, vitamin – mineral yetersizlikleri gibi olumsuz durumlara neden olmaktadır” dedi.

Sağlıklı besleniyorum yarışması

Muratbey Gıda; okul çağı döneminde, öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileri ki yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarına sosyal medya üzerinden düzenlediği ” Sağlıklı besleniyorum, işte beslenme çantam” yarışmasıyla destek oluyor. Bu yarışmayla Muratbey, hem çocuklara kendi çantalarını hazırlatarak sahiplenme hissi hem de sağlıklı beslenmeyi içselleştirmelerini sağlamayı hedefliyor.

Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, ayrıca yarışmayla annelere de destek olunduğunu belirterek, “Şaheser bir yarışma olmuş” dedi. Muratbey’den lezzet dolu hediyeler kazanmak isteyen çocukların yapması gereken tek şey, kendi sağlıklı beslenme çantalarını hazırlayıp, velilerinin de yardımıyla hazırlamış oldukları yiyeceklerin fotoğrafını ve detaylı içeriğini (yazıyla) #SağlıklıBesleniyorum #İşteBeslenmeÇantam etiketiyle Facebook.com/MuratbeyPeynir adresinde paylaşmak. Proje çocukların, sağlıklı beslenme menülerini sahiplenmelerini, konuyla ilgili bilinçlenmelerini sağlayarak annelere destek vermeyi hedefliyor.

22 Eylül 2014 Pazartesi günü sona erecek olan yarışmanın sonuçları; 15 Ekim 2014 Çarşamba günü Facebook.com/MuratbeyPeynir adresinde açıklanacak.

Beslenme Çantası İçin Örnek Menüler

* Taze sıkılmış meyve suyu – ev yapımı Sürmeli peynirli poğaça

* Simit – Burgu peynir – meyve

* Taze sıkılmış meyve suyu – Burgu Peynirli Sandviç

* Ayran – Sürmeli ile hazırlanmış tost