Nuh’un Gemisi yol almaya başladı

Nuh’un Gemisi yol almaya başladı

JK1A8437Kaliteli ve bütüncül bir eğitim ortamı ile her çocuk öğrenir

Bebeklik döneminde otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulan ve şu anda 8 yaşında olan Nuh ilham verdi;  annesi Mine Nişlioğlu, uzman bir kadronun desteğiyle Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışma Merkezi’ni kurdu. Temmuz 2015’te Fenerbahçe’de hizmet vermeye başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan onaylı merkezde; bir yandan 9-36 ay arasındaki bebek ve çocukların gelişimi desteklenirken, öte yandan 12 yaşa kadar özel gereksinimli çocuklara kaliteli ve bütüncül bir eğitim ortamı sağlanıyor.

Merkezin kurucusu Mine Nişlioğlu, ailelere “Her çocuk öğrenir. Gelin, hep birlikte başaralım” çağrısında bulunuyor.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan onaylı Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı, 9-36 ay aralığındaki  bebek ve çocukların gelişimini desteklemek ve 12 yaşa kadar olan özel gereksinimli çocuklara kaliteli ve bütüncül bir eğitim ortamı sağlamak amacıyla Temmuz 2015’de, Anadolu yakasında Fenerbahçe’de açıldı.

Mine Nişlioglu’nun otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulan ve şu anda 8 yaşında olan oğlu Nuh’u yetiştirirken karşılaştığı zorluklar ve edindiği deneyimlerden yola çıkarak her biri kendi alanında uzman danışman, terapist ve klinik psikologlardan oluşan bir kadronun desteğiyle kurduğu merkezde, en son bilimsel metodlar kullanılıyor. Merkezin en önemli özeliklerinden biri; özel eğitim, duyu bütünleme, dil ve konuşma terapisinin yanı sıra aile ve psikolojik danışma alanlarını tek bir çatı altında sunuyor olması.

Programlar aile, okul ve sosyal çevreye de entegre olarak yürütülüyor

Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı’nda otizm spektrum bozukluğu, Asperger sendromu, Rett sendromu, dezentegratif bozukluk gibi yaygın gelişimsel bozukluklar, hiperaktivite, dikkat bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve diğer gelişimsel geriliklerin yanı sıra üstün zeka ve yetenek gösteren 12 yaşa kadar çocuklara “özel eğitim” hizmeti sağlanıyor. Eğitim sürecinde çocuklar ayrıca duyu bütünleme, dil ve konuşma, oyun terapileri aracılığıyla da destekleniyor. Aynı zamanda özel gereksinimli çocukların bireysel gelişimlerini ve toplumla bütünleşmelerini en üst düzeye taşımak adına, okul ve sosyal yaşam alanlarında “gölge öğretmen” hizmeti veriliyor. Tüm eğitimlerde aile, öğretmen, müdür ve okulla işbirliği yapılıyor.

Merkezde “Ne kadar erken, o kadar iyi”  sloganıyla bebekler için doğru uyarıcılarla yapılandırılmış bir program eşliğinde eğlenceli ve eğitici uygulamalar da gerçekleştiriliyor. 9-24 aylık bebekler için “erken bebek uyarımı”,  24-36 aylık çocuklar için anneler ve bakıcıların katılımıyla “oyun grubu” programı uygulanıyor.

Türkiye’de yaşayan yabancı ailelerin de faydalanabilmeleri için tüm terapiler Fransızca ve İngilizce de verilebiliyor.

Mine Nişlioğlu: “Üzülmek yerine birlikte mutlu olmayı ve sevgimizi paylaşmayı öğrendik”

Merkezin kurucusu ve Nuh’un annesi Mine Nişlioğlu, yoğun ve doğru eğitimlerle desteklenen her çocuğun ilerleme kaydedeceğini belirterek, “Üzülmek ve suçlamak yerine, en küçük gelişmelerde bile birlikte mutlu olmayı, şükretmeyi, sabretmeyi ve sonsuz sevgimizi hep beraber paylaşmayı öğrendik. Asla umudumuzu yitirmedik, hep daha fazlası için uğraştık, yarının bize öngöremediğimiz ödülleri vaat edebileceğini fark ettik. Tüm süreç boyunca edindiğimiz bilgi ve deneyimi, uzmanların da desteğini yanımıza alarak çocuklarımızla ve aileleriyle paylaşmak istedik. Oğlum Nuh’un ismini vererek çocuk terapi ve aile danışmanlığı merkezimizi kurduk” diyor ve ailelere “Her çocuk öğrenir. Gelin, hep birlikte başaralım” çağrısında bulunuyor.