Mutlu ailelerin buluşma yeri; GDK

Mutlu ailelerin buluşma yeri; GDK

Kişisel gelişim uzmanı, eğitmen, danışman, koç, mentor Yasemin Sungur; tüm uğraşlarına bir yenisi ekledi ve Gelişen Düşünceler Kulübü’nü kurdu. GDK, “mutlu aile” kavramına odaklanmış ilgiçekici bir kurum. Bir anlamda mutlu bireyler, mutlu aileler, mutlu çocuklar ve gençlerin buluşma yeri. Aile ve gelişim atölyeleri, seminerler, yaratıcı zekayı parlatan aktiviteler düzenleyen GDK ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek üzere Yasemin Sungur’u Çocuk Rehberi’ne konuk ettik.

yasemin2

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir süre önce yıllardır yaptığınız her şeyin üstüne bir şey daha eklediniz ve yeni bir oluşum içine girdiniz. Gelişen Düşünceler Kulübü (GDK) nedir, nasıl oluştu kısaca anlatır mısınız?
Gelişim Enstitüsü çalışmalarımızda kurumsal ve bireysel gelişim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle ben yönetici, kariyer koçluğu ve iletişim konusunda eğitmenlik yapıyor ve aile içi iletişime odaklanıyorum. Ekibimiz öğrenci koçluğunda uzmanlaştı. Çalıştığım her alanda konu gelişim olduğunda karşıma çocukken ve aile içinde gelişen alışkanlıklar çıktı. Çocukken geliştirdiğimiz alışkanlıklar, fark etmeyerek, kullanmayarak bloke ettiğimiz yetenekler ilerleyen yıllarda sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çocuk, genç ve aileyi birlikte düşünerek gelişimin her alanında etkinlik üreteceğimiz, kendimize değer katacağımız, mutlu birey, mutlu aile hep birlikte gelişim için emek vereceğimiz bir merkez hayal ettik ve Gelişen Düşünceler Kulübü doğdu. Mutluluk bir seçimdir görüşüne inanıyorum, bunu fark etmek ve doğru seçimler yapmak için birbirimizi geliştireceğimiz bir buluşma yeri burası. GDK’da çocuk, genç, anne, baba hep birlikte yaşamın rutini içinde, farkındalık artırıcı ve seçimler yapmadan önce deneyimleyeceğimiz etkinliklerde buluşalım istiyoruz.

Çocuklar geçmişte de yaşamınızın ve iş hayatınızın merkezinde miydi, yoksa bu rotayı bu tarafa çevirmenin gerektiğini düşündüren bir şey mi oldu?
Çocukları her yaşımda çok sevdim ve güzel iletişim kurarım çocuklarla. Oğlumun doğumu ile gerçekleşen anne rolüm, oğlumla yaşadığım ilişki ilgi alanımı genişletti. Kendi ihtiyaç ve isteklerimle çıktığım yolculuğum çocukken ve gençken kazanmamız gereken farkındalıkları gösterdi. Özellikle güçlü yanların çocuklukta keşfedilmesi, eğitim ve meslek seçiminin erken yaşlarda doğru yapılması konusu, rotayı çocuklara çevirmemi sağladı. Eğer güçlü yanlarımızı erken keşfedersek, onları çok iyi kullanıyoruz, bu da hayatı kolaylaştırıyor ve bireyin kendine güvenini, özgüvenini artırıyor.

ETKİNLİKLERİN MERKEZİNDE ZEKA VAR
Gelişen Düşünceler Kulübü’ndeki tüm etkinliklerin merkezine zekayı koyduğunuzu ve özellikle yaratıcılığı geliştiren etkinlikler yaptığınızı görüyoruz. Bu etkinlikleri oluştururken nasıl karar veriyorsunuz?
Mutlu birey işimizin odak noktası. Potansiyelini iyi kullanan insan mutlu ve başarılı oluyor. Zekası yüksek ancak yaratıcılığı gelişmemiş birey yaşamın pek çok alanında sorun yaşıyor. Yaratıcılığı gelişmiş birey kendini iyi kullanıyor. Olaylar, durumlar karşısında yeni fikirler buluyor, var olanlara farklı açıdan bakabiliyor. Zekayı çok yönlü düşünmeliyiz. Howard Gardner’in Çoklu Zeka kuramından yola çıkarak tüm alanlarda gelişimi hedefliyor ve Sözel, Mantıksal, Görsel, Bedensel, Sosyal, İçsel, Duygusal Zekâyı ve Müzik, Doğa Zekasını parlatacak etkinlikler planlıyoruz. Yaşam çok renkli ve zengin. En önemli nokta, insanların kesinlikle bir zeka bölümü ile etiketlenmemesidir. Çünkü Çoklu Zeka kuramının en önemli ilkelerinden biri, zekaların sürekli bir gelişim akışına sahip olduğudur. Tüm zeka alanlarımızı yaşam boyu geliştirebiliriz. Etkinlikleri planlarken dikkate aldığımız bir konuda öğrenme modelleri. Her birey aynı şekilde öğrenmez. Bu konuda yapılmış pek çok çalışma var. Benjamin Bloom’un tam öğrenme, David Ausubel’in anlamlı öğrenme, David A. Kolb’un yaşantısal öğrenme, Rita Dunn ve Kenneth Dunn’ın algısal öğrenme kuramlarını aktif olarak çalışmalarımıza dahil ediyoruz.

ÇOCUĞUN İLGİ ALANI TAM OLARAK BELİRLENMELİ
Peki, gözlerimizi sizin yaptıklarınızdan öteki tarafa yani aileler çevirirsek, büyükşehir ailelerini ve çocuklarına yaklaşımlarını nasıl buluyorsunuz?
Çocuğun doğal yapısı oyun ile gelişir. Her yaşta oyun olmalı. Ailelerin çocuklarını pek çok etkinliğe taşıdıklarını görüyorum. Çocuğun ilgi alanı tam belirlenmeden katıldığı etkinlik çocuk için sıkıcı bir uğraşa dönüşüyor. Moda diye ya da çocuğun kişisel özellikleri değerlendirilmeden anne baba tutkusu ile seçiliyor bazı kurslar. Çocuğun kendini rahat ifade edeceği ortama, serbest kullanacağı zamana da ihtiyacı olduğunu hep hatırlamalı anne baba. Bazı etkinliklere birlikte katılmalılar.

Bir süredir atölyelerini çok duyuyoruz. Ama sizin anlattığınız şeyler onlardan biraz farklı gibi görünüyor. Sizin kulübünüzdeki etkinliklerin diğer merkezlerdekinden farkı nedir?
Tüm çalışmalarımızda çocuğun, gencin bireysel özelliklerini anne baba birlikte iletişimlerini dikkate alıyoruz. Kendilerini rahatça ifade edecekleri, aktif katılabildikleri, ürettikleri etkinlikler yaşıyoruz hep birlikte. Katılımcılarımız kendilerini keşfetmek, daha iyi tanımak için testlerimize katılıyorlar. Bizim kulübümüz sadece bir sorun olduğunda değil, sürekli ve yaşayan gelişim için bir buluşma yeri. En önemli farkımız bir kulüp olmamız, yani hep birlikte gelip vakit geçirebilirler. Anne, baba, çocuk, genç birlikte kitap okuyup oyun oynayabilir veya birlikte yapılan etkinliklere katılabilirler. Gelişim liderlerimizle tüm aile baş başa özel çalışmalar yapabilirler. Yeni bir oyuncağı keşfedebilir, yaratıcı okuma nasıl yapılır öğrenebilir, doğal malzemelerle oyuncaklar üretebilirler. Katılımcılar her etkinliği etkinlik sonunda sözlü ve yazılı değerlendiriyorlar, birlikte geliştiriyoruz her şeyi.

Bu eğitimlerin kazancı nedir onu da biraz açabilir misiniz?
Mutlu birey, mutlu aile ve mutlu çocuk; birlikte birbirlerine değer katan etkinliklerde buluşup kişisel özelliklerini öğreniyorlar, yeteneklerini keşfetme ve kullanma fırsatı buluyorlar, aile içi iletişimi geliştiriyorlar. Desteğe ihtiyaçları olduğunda yanlarında konularında deneyimli liderlerimizle kendilerini geliştiriyorlar.

Eğitmenleriniz kimler, biraz da ekibinizden söz eder misiniz?
Çoklu zeka ve öğrenme modelini hep birlikte hayata geçireceğimiz, kendi alanlarında değerli çalışmalar imza atmış etkinlik ve gelişim liderlerimiz var. En önemli özellikleri işlerini kendileri seçmiş ve severek yapan kişiler.

Atölyeler dışında demin de söz ettiğiniz test uygulamalarınız var çocuklar için. Bu testleri yaptırmak bir çocuğa ve ailesine ne sağlıyor anlatır mısınız lütfen…
“Kendini Keşfet” dediğimiz çalışmamıza her yaştan herkes katılabilir. Her konuda test ve envanter yapıyoruz. Öğrenme modeli, düşünme modeli, beynimizi nasıl kullanıyoruz, iletişim tarzı, meslek eğilimi, yetenek, yaratıcılık, kendini ifade etme gibi konularda çalışıyoruz. 1 saat ila 6 saat arasında süren bir çalışmadır bu. Çocuklarla ve gençlerle çalışırken aile ile birlikte ilerliyoruz. Çocuklar kendilerini tanıdıkça özgüvenlerini geliştiriyor ve okul başarılarını artırıyor mutlu çocuk oluyorlar. Özellikle gençlerin okul seçmeden önce katılmalarını öneriyoruz. Yaptığı işten memnun olmayan pek çok kişi ile çalıştık, mesleklerini, alanlarını değiştirmek isteyenlerin mutlaka katılmalarını istediğimiz bir çalışmadır.

Cemil Topuzlu Cd. İş Bankası Blokları, F Blok K:1
D:2 Fenerbahçe /İstanbul /
0216 449 65 94
www.gelisendusunceler.com