Minik arkeologlar Kidzania’da, Karaca Arkeoloji Müzesi’nde iş başında!

Minik arkeologlar Kidzania’da, Karaca Arkeoloji Müzesi’nde iş başında!

1kidzaniaKidZania bünyesinde yer alan Karaca Arkeoloji Müzesi, tarihin perdesini aralayan çocukların yoğun ilgisini çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde birinci yaşını kutlayan KidZania Çocuk Cumhuriyeti içerisinde yer alan Karaca Arkeoloji Müzesi; çocukları Arkeoloji konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor. Genel tanıtımların yanı sıra; ülke tarihi ve kazı alanları hakkında da bilgi verilen Karaca Arkeoloji Müzesi’nde çocuklar, önce KidZania bünyesinde yer alan kazı alanında buldukları eserleri temizliyorlar, ardından da eser bilgilerini yazıp bu eserleri müze adına kayda alıyorlar. Kayda alınan eserler müzede sergileniyor.

Böylelikle çocuklara erken yaşta kültür miras bilinci oluşturmalarına fayda sağladıklarına dikkat çeken KidZania İstanbul Genel Müdürü Lara Sayınsoy  “Çocukların erken yaşta başlayan bilgi merakını karşılamak için çok dikkatli ve doğru adımlar atıyoruz. Arkeolojinin uçsuz bucaksız dünyasını, eski kültürlerin bilinmeyen yönlerini biraz olsun anlatabiliyor; bunun önemini biraz olsun kavramalarına yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize” dedi. Çocukların Karaca Arkeoloji Müzesi’ndeki kazı alanında buldukları eserlerin yine Karaca Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmesinin kendilerini de çok heyecanlandırdığını da sözlerine ekleyen Sayınsoy “Parkımızı ziyaret eden çocukların kazı alanındaki meraklı heyecanı görülmeye değer. Ülkemizin tarihi ve arkeolojik zenginliğini anlamaya yönelik atılan bu adım onları da çok mutlu ediyor. Bu muhteşem deneyimi yaşamaları için bütün çocuklarımızı KidZania İstanbul’a ve Karaca Arkeoloji Müzesi’ne bekliyoruz” şeklinde ifade etti.