Trump Towers’daki KidzMondo

Trump Towers’daki KidzMondo

Çocukrehberi.com takipçilerinden Elif Girgin Bayramçavuş, Mecidiyeköy Trump Towers’daki KidzMondo’da kızı Ada ile geçirdiği günü bizim için kaleme aldı.

Açıkçası giderken neyle karşılaşacağımı bilmiyordum… Hayallerimin çok ötesinde bir
yerle karşılaştığım kesin!
Ada nereye gidiyoruz dediğinde de anlatamamıştım, “çocuklar için eğlenceli bir yere”
diyebilmiştim sadece. İçeri girince anladım ki, görmeden anlatılabilecek bir yer değilmiş!
İçerisi hakikaten ayrı bir dünya!

Çocukların merak ettikleri meslekleri deneyimleyebildiği; bir süreliğine doktor, itfaiyeci,
diş hekimi, model ya da otel çalışanı olabildikleri bir yer!

Giriş sanki havaalanından başka bir ülkeye girer gibi tasarlanmış. Pasaport, uçuş
biletleri, gümrük kontrol… Bu işlemlerden sonra içeriye adımınızı atıyorsunuz ve artık dış dünya çok uzağınızda.

Burası çocuklar tarafından yönetilen bir ülke… İlk işiniz girişte size verilen çeki bankada bozdurmak. Tüm bu işlemleri çocuklar yani “Kidizen”ler kendi başlarına hallediyor. Aileler sadece gözetimde kalıyor. Bozdurulan çek karşılığında “kidizen”lerin 50 Kidlar’ı oluyor. Bu KidzMondo’nun kendi para birimi. Çocuklar bu parayı ister harcıyor, isterlerse de çeşitli meslekleri deneyimleyerek para kazanıp çoğaltabiliyorlar. Günün sonunda da isterlerse kazandıkları parayı içerideki oyuncak  mağazasında harcayabiliyorlar.

Trump Alışveriş Merkezi’nin içinde 4 bin metrekarelik bir alana kurulan KidzMondo, aynı anda 700 kişiyi barındırabilecek büyüklükte. Meydanları, caddeleri, sokakları, çeşmesi, hastanesi, marketi, bankası, havaalanı, itfaiyesi, televizyon stüdyosu, radyo istasyonu, moda evi, karakolu, oteli, kargo şirketi ve dahası ile tıpkı bir şehir gibi tasarlanan KidzMondo’da çocuklar gün boyu sıkılmadan vakit geçirirken kısa bir süreliğine de olsa “meslek sahibi” olarak, mesleğin inceliklerini öğrenip, kendi paralarını kazanmanın
keyfini yaşıyorlar…

Leave a Reply