İstanbul Oyunca Müzesi, yeni yaşına kitapların ışığında girecek

İstanbul Oyunca Müzesi, yeni yaşına kitapların ışığında girecek

1oyuncakmuzesiİstanbul Oyuncak Müzesi yeni yaşını kutlayacağı 23 Nisan 2016 tarihinde ziyaretçileriyle kitapların ışığında, eğlence dolu bir gün geçirecek.

11. yaşına girecek olan İstanbul Oyuncak Müzesi yıllardır oyuncakların izinde dünya tarihini ziyaretçilerine sunuyor ve toplumu aydınlatıyor. Her yıl koleksiyonuna değerli parçaları kazandıran müze hızla büyümeye devam ediyor ve dünyadaki diğer oyuncak müzeleri arasındaki önemini koruyor.

Her yıl geleneksel hale dönüşen İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan kutlamaları, bu yıl kitapların izinde şekillenen bir şenlik havasında geçecek. Ziyaretçiler, aydınlanmanın iki temel taşı olan müze ve kitabın buluşmasını İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yaşayacaklar.

Çocuk kitaplarından ilham alınarak oluşturulan 23 Nisan etkinlik takviminde tiyatro oyuncusu Mehmet Erbil’in “Bir Bavul Masal” adlı oyunuyla çocuklar eğlenceli ve düşsel bir yolculuğa çıkacaklar, sonrasında Zerrin Bilge Omala ile birlikte yapacakları ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasıyla bir kitabı yeniden yorumlayacaklar. ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasının ardından Başak Ellibeş ve Belma Obuter ‘Kitabım Konuşuyor’ etkinliğinde çocuklara keyifli bir hikaye okuyacaklar. Son olarak, “Masallarla Dans” serilemelerinin yaratıcısı Nur Niyaz Bildik kitap okuyarak çocuklarla dans edecek. Tüm ziyaretçiler masal ve dans dolu bir serüvene katılacaklar.

Kitapların başrolde olduğu, öğrenme ve eğlencenin birarada şenliğe dönüştüğü 23 Nisan etkinlikleri saat 13:00-15:30 saatleri arasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nde ziyaretçiler ile bulaşacak.İyi Cüceler Kitabevi’nin destek verdiği 23 Nisan etkinliklerimiz aşağıdaki gibidir.

13:00 Mehmet Erbil “ Bir Bavul Masal” Tiyatro Gösterisi
14:00 Kitabım Canlanıyor -Zerrin Bilge Omala
14:40 Kitabım Konuşuyor- Başak Ellibeş, Belma Obuter
15:00 Masallarla Dans – Nur Niyaz Bildik

Mehmet Erbil “ Bir Bavul Masal” Tiyatro Gösterisi
Modern bir meddahın anlatımıyla açılan ahşap bir bavulla masal yolculuğuna çıkıyoruz… Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo’ya sevimli, minik kuklalar ve tabii ki onu dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak çocuklar eşlik edecekler.

Kitabım Canlanıyor
Zerrin Bilge Omala ile birlikte yapacakları ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasıyla çocuklar bir kitabı yeniden yorumlayacaklar.

Kitabım Konuşuyor
Başak Ellibeş ve Belma Obuter çocuklar için seçtikleri kitabı, çocukları da hikayenin içine katarak okuyacaklar.

Masallarla Dans
Çağdaş Bale Topluluğu eski baş dansçısı ve “Masallarla Dans” serilemelerinin yaratıcısı Nur Niyaz Bildik küçük katılımcılarla birlikte masal ve dans dolu bir serüvene çıkacaklar.