Hafıza Olimpiyatları Bu Yıl Festival Havasında Geçecek

Hafıza Olimpiyatları Bu Yıl Festival Havasında Geçecek

mental_aritmetik_hafiza_olimpiyatlari_h2359Kuruculuğunu Dünya Hafıza Şampiyonu Melik Duyar’ın üstlendiği “Hafıza Olimpiyatları” bu yıl festival havasında geçecek. Kısa adı ‘Memoriad’ olan, dünyadaki tek resmi ‘Hafıza Olimpiyatları’nın sekizincisi 30 – 31 Ağustos tarihlerinde Ankara’da gerçekleşecek. Organizasyonda, Türkiye’nin yanısıra Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelerden de toplam 439 kişi yarışacak.

Katılımcılar ‘Mental Aritmetik’, ‘Hafıza Gücü’, ‘Zihinsel Matematik’, ‘Hızlı Okuma’ gibi kategorilerde dereceye girmek için ter dökecek. Olimpiyatların Ankara ABC Koleji’nde gerçekleşen olan ilk gününde, Türkiye’nin hemen her şehrinden seçilen 5 ile 12 yaşlarında 285 çocuk, Türkiye Mental Aritmetik Şampiyonu olmak için yarışacak. Yarışmanın birincisi 750 $, ikincisi 500 $, üçüncüsü ise 250 $ ödül kazanacak.

Organizasyonun Ankara Demora Hotel’de gerçekleşecek olan ikinci gününde ise hem çocuklar hem de yetişkinlerin katıldığı ‘Memoriad 2014 Türkiye Open Hafıza, Zihinsel Matematik ve Hızlı Okuma Şampiyonası’ yapılacak.

İki gün boyunca düzenlenecek tüm yarışmalara ‘2014 Guinness Dünya Rekorları’ kitabının ‘Beyin ve Hafıza’ bölümünde ‘Memoriad Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik & Hızlı Okuma Olimpiyatları Uluslararası Dönem Başkanı’ olarak yer alan Melik Duyar başkanlık edecektir.

Memoriad Uluslararası Dönem Başkanı Melik Duyar, “Hafıza Olimpiyatları ile ilgili “Bu olimpiyatlar yarışmanın çok ötesinde bir organizasyon. Biz her yaştan insanın özel ve iş yaşamlarında, beyinlerini etkin kullanma, yaratıcı düşünme ve zihinsel becerilerini kullanmaları konusunda toplumsal teşvik sağlamayı amaçlıyoruz.” diyor.