Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi Başlıyor

Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi Başlıyor

1bilisimÇocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan öteye geçmesi, ‘üretici’ olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla Türkiye’de bir ilk olarak Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi gerçekleştirilecek. Geniş bir yerleşim alanında, çocukların ve gençlerin uygulamalı takım çalışmalarının, ebeveynler için 100’e yakın oturumun gerçekleşeceği, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi etkinlik sponsoru olduğu etkinlik, Bilişim Zirvesi Etkinlik A.Ş tarafından 23-24 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde “Teknolojiye Doğan Çocuklar” mottosuyla hayata geçirilecek.

Açılış konuşmasını 23 Mayıs saat 10:00’da Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve CSID Avrupa Direktörü Andrew Thomas’ın yapacağı zirvede 100’e yakın oturumda birbirinden önemli uzman konuşmacılar yer alırken, çocuklar da eğlence ve workshop alanlarında bir araya gelerek hem eğlenecek hem öğrenecekler.

Zirvede CSID Avrupa Direktörü Andrew Thomas, gelişen siber çağda gerek ebeveynlerin gerekse de çocukların dijital kimliklerinin korunması yönünde dikkat etmesi gerekenleri paylaşacak. Psikoterapist Iris Steinfeld ise teknolojiye doğan Z Kuşağı çocuklarını eğitiminden, gelişimine, ebeveynlerin onlarla nasıl iletişim kurması gerektiğine kadar detaylı bilgiler aktaracak. İki gün boyunca sürecek etkinlikte Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Selçuk Özdemir, Akademisyen Duygu Mutlu Bayraktar gibi önemli isimler de konuşmacı olarak yer alacak.

Zirve’de ayrıca;

– Doç. Dr. Selçuk Özdemir’in kurucusu olduğu Bilişim Garaj Akademisi’nde çocuklar, eğitmenlerin rehberliğinde tasarım yapacaklar ve bu tasarımları 3D baskı cihazlarında basacaklar.

– Maker Türkiye Koordinatörü Ongun Tan, fuaye alanında bir atölye kuracak. Burada iki gün boyunca sürecek workshop’ta çocuklar gönüllü eğitmenlerle birlikte basit elektronik devreler oluşturacak, makine ve bilgisayarların temel çalışma mantığını yaparak öğrenecekler.

– Fuaye alanında MANDALArt Aslıhan Aksun’un Mandala atölyesinde çocukların boyama sırasındaki ruh hallerine ilişkin olumlu izlenimleri hep beraber deneyimlenecek.

– ‘Biraz da müzik’ diyenler için DJ’lik eğitimi de var. Negma ünvanı ile Türkiye’nin önde gelen DJ’lerinden biri olan Yıldız Çokcoşkuner, düzenleyeceği eğitimlerle çocuklara DJ’liği öğretecek.