Bu dolap, sizin bildiklerinize benzemez…

Bu dolap, sizin bildiklerinize benzemez…

birdolapkitapYüzlerce seçenek arasında çocuğunuza veya torununuza hangi kitabı satın alacağınız konusunda küçücükte olsa bir şüpheniz varsa müjde!

İmdadınıza hızır gibi yetişecek muhteşem ikili, Bir Dolap Kitap’ta sizleri bekliyor.

Sıcaklıkları adeta kelimelerine yansıyan Bir Dolap Kitap blogunun yazarları Banu ve Yıldıray ile Çocuk Rehberi okurları için biraraya geldik. Biz sorduk, onlar cevapladı. Bu keyifli söyleşiden öne çıkan başlıca satırbaşları…

Bir Dolap Kitabın geniş kitlelerce takip edilen blog/sitelerden bir tanesi olduğunu birçok kişi biliyor. Bilmeyen okurlarımız için Bir Dolap Kitabın nasıl oluştuğuyla ilgili bilgi verir misiniz?

Banu ile üniversitede tanıştığımızda ortak bir ilgimizi fark ettik. Biz çocukluğumuzdan beri çocuk kitapları okuyorduk. Yani yetişkin olduk diye çocuk kitabı okumaktan vazgeçmemiştik. Çocuk kitapları sohbetimizin ana konularından birine dönüştü kısa zamanda. Beğendiğimiz kitapları birbirimize tavsiye ediyor, kitapları çekiştiriyor, eğlenceli bölümleri anımsayıp, gülüyorduk. Aradan zaman geçip de artık birlikte yaşamaya başladığımız zaman kitaplar hakkında birbirimizle konuşmak yerine görüşlerimizi herkese açık bir ortamda paylaşmaya karar verdik. Evde çocuk kitaplarımızın durduğu bir dolap vardı, blogun adı da oradan çıktı işte. İlk yazılarımızı yayınladığımız zaman göreceğimiz ilgiden habersizdik. Meğer çocuk kitapları hakkında bilgi ve görüşe ihtiyaç duyan o kadar çok insan varmış ki! Bu durum bizi çok sevindirdi. Blog, okurlarımızın da katılımıyla gelişti. Ardından Açık Radyo’da her pazar günü saat 10.00’da sunduğumuz çocuk kitapları programı başladı. Okurlarımızla birçok konu ve kitap fikir alışverişi yaptık, kitap armağanlı birçok etkinlik ve kampanya düzenledik, birçok okula ve kütüphaneye kitap yardımı yaptık. Son olarak en büyük iki hayalimizden birini gerçekleştirdik ve Tudem Yayın Grubu çatısı altında Dünyalı adında bir çocuk dergisi yayımlamaya başladık. Böylece bugüne kadar geldik işte. www.dunyalidergi.com

Özellikle çocuk kitaplarına yer verdiğiniz Bir Dolap Kitap’ta paylaştığınız kitapları hangi kriterlere göre seçiyorsunuz?

Yola çıkarken temel amacımız hoşumuza giden, beğendiğimiz, bizi eğlendiren kitaplar hakkında yazmaktı. Bu yaklaşımımız değişmedi bugüne kadar. Elbette hakkında yazacağımız kitapları seçerken belli bir nitelik beklentimiz de var. Ölüm ya da cinsellik gibi konuları ele alan özel amaçlı kitaplara da yer verdik. Çünkü zaman içinde bu kitaplara çok ihtiyaç duyulduğunu, nitelikli bir içerik sunmaları şartıyla bu kitapların çocuklara yardımcı olduğunu fark ettik. Bunların yanında bizim özellikle üzerinde durduğumuz konuların başında okuma kültürü geliyor. Bu konuda da yazılar yayınlıyoruz. Okuma kültürünü oluşturmak için çocukların okuma alışkanlığı edinmelerini sağlamak gerekir. Bunu da çocukları eğlendiren nitelikli kitaplarla ve tüm aileyi ve okulu kapsayan davranışlar bütünüyle sağlayabilirsiniz. Bu nedenle kolay okunan eğlenceli, bol resimli, bazı yetişkinlerin “abuk sabuk, edebi
olmaktan uzak” gibi derinliği olmayan yargılarla yaklaştığı kitaplara özellikle yer veriyoruz. Hem zaten bu tür kitaplar bizi de çok eğlendiriyor.

Bir genelleme yapacak olursak size göre her çocuk kitabı her çocuğa uygun mudur?

Bu soruya kesin bir yanıt vermek mümkün değil. En iyisi, Bir Dolap Kitap’ın temel yaklaşımlarından söz etmek: Bize göre her konu her çocuğa anlatılabilir. Bunun için gerekli olan uygun dili kurmaktır. Ayrıca “okuma alışkanlığı” esas alınırsa, okumak isteyen çocuğun elinden çizgi romanları ya da hırdavatçı kataloğunu almak ve çocuğun bunları okumasına engel olmak yapılabilecek en kötü şeydir. Çocuk kitaplarıyla ilgili kaygı dolu bu tür soruların nedeni yetişkinlerin bir kitabı alıp çocuğa vermekle yetinmesi, bunun yeterli olacağına dair saf bir inanca sahip olması bana göre. İçinde canavarlar olan bir kitap nedeniyle çocuğunuzun uykusu kaçınca kitabı suçlarsanız, yalnızca kitaba haksızlık etmiş olmaz, aynı zamanda çocuğunuzla ilgili çok önemli meseleleri de gözardı etmiş olursunuz. Bize göre böyle bir durum ortaya çıktığında yetişkinlerle çocukların oturup üzerine konuşacakları şahane bir konuları olmuş olur.

Eğer bir çocuk bir kitaptaki karakterden fazlasıyla etkileniyorsa (nedense bu durum en çok korkuyla anılıyor, oysa bir çocuk bir kitap karakterini çok sevdiğinde de olan şey aynıdır) bu, çocuğun kafasını kurcalayan, bir duygusuna denk gelen, bir arzusunu ya da deneyimini işaret eden bir durum olduğu anlamına gelebilir. Çocuğunuzun dünyasını tanımak için daha iyi bir fırsat olabilir mi gerçekten?

Ülkemizde çocuk kitaplarına olan ilgiyi nasıl buluyorsunuz? Sizce bu anlamda ebeveynler çocuklarını yönlendirecekleri çocuk kitapları veya mutlaka okunması gereken yazarlar açısından yeteri kadar bilinçliler mi?

Türkiye’de çocuk kitaplarına olan ilgi giderek yükseliyor. Okuyan bir ülke olmadığımız için bu ilginin yükselişi gözle görünmüyor olabilir ama yükseliyor. Yetişkinlerin çocuk kitaplarıyla ilgili bilinci ise pek de açık değil. Bugün hâlâ çocuk kitaplarının çocuklara mutlaka bir şey öğretmesi, çocuğun davranışlarını biçimlendirmesi ve hatta düzeltmesi gerektiğine inanan yetişkinlerle dolu ortalık. Bu son derece sağlıksız bir yaklaşım. Bu konudaki görüşlerimizi “Çocuk kitabı ne değildir?” başlıklı yazımızda ifade ettik. “Mutlaka okunması gereken yazar” diye bir yazar türü olduğunu da düşünmüyoruz.

Kitap seçimi konusunda özellikle ebeveynlere nasıl önerilerde bulunmak istersiniz?

Kitap seçme konusunda ebeveynlere tek önerimiz var: Çocuklarınızın okuyacağı kitapları seçmeyin. Çocuğunuzla birlikte bir çocuk kitapçısına gidin, bırakın çocuğunuz okumak istediği kitapları kendisi seçsin.

Birazda blog dünyasından bahsedecek olursak eğer blog tutmaya yeni başlayanlar için nasıl tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Blog bizim için kişisel bir iş. Bu nedenle oluşturduğumuz içeriklerde samimiyeti ve dürüstlüğü esas alıyoruz. Kişisel içerikler yayınlayacak blog yazarlarına da aynısını öneririz. Samimiyet ve dürüstlük her zaman karşılığını buluyor. Blog yazmaya başlamadan önce en önemli konuysa hangi konuda içerik sunulacağına karar vermek elbette. Eğer seçtiğiniz konu gerçekten sizi ilgilendiren, yaşamınıza etki eden bir konu değilse, yazmaya devam etmekte zorlanacağınızı garanti ederiz.

Özellikle takip ettiğiniz blog yazarları var mı?

Takip ettiğimiz birçok blog var. Hepsini yazacak olursak bu röportaj bitmez. Seçtiğimiz birkaç blog şunlar: Blogcu Anne, Yeşilist, Onlineanne, OİP, 2Balık1Kedi…

Önümüzdeki süreçte sizi nasıl projelerde göreceğiz?

Şu anda en önemli gündemimiz Dünyalı Dergi. Uzun zamandır hayalini kurduğumuz diğer projemizse bir çocuk kütüphanesi kurmak. Zaman zaman bazı çalışmalar yaptıysak da bu konu şimdilik askıda. Bir yandan da kitap projelerimiz sürüyor. Banu’nun “Moli ve Olaf Merak Ediyor” dizisi, Yıldıray’ın “Şuşu” dizisi sürecek. Çalıştığımız başka kitaplar da yakında geliyor.

Verdiğiniz yanıtlardan dolayı teşekkür ederiz…