Bebeklerde Göz Muayenesi İhmale Gelmez

Bebeklerde Göz Muayenesi İhmale Gelmez

çocukGöz sağlığı bütün hayat kalitesini etkileyen son derece önemli bir durumdur. Bebeğinizin göz sağlığı ile ilgili ihmaller ileride hiç de istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Doğumdan itibaren göz muayenesinin çok önemli olduğunu söyleyen Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Altan çocuklarda yapılması gereken göz muayeneleri hakkında bilgi verdi.

Bebeğimize ilk Göz Muayenesi Ne Zaman Yaptırmalıyız?

Doğumda görme fonksiyonları henüz gelişmiş değildir. Yaşamın ilk aylarında görme keskinliği giderek artar, bebek her iki gözünü kullanarak bir hedefe odaklanmayı öğrenir. Üç boyutlu görme henüz yoktur ve yaşamın bu erken evrelerinde bebek yakın bir mesafeden de annesinin yüzünü ve hareketlerini ayırt edebilmektedir. Erişkinlerinkine yakın bir görme fonksiyonuna çocuklar ancak 2 yaşında ulaşırlar.

İlk Göz Muayenesi Doğumdan Sonra

İlk göz muayenesi öncelikle doğumdan hemen sonra çocuk hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu muayenede çocuk hekimi göz küresi ve çevre dokularda bir anormallik olup olmadığını mikroskopik olarak değerlendirir. Ardından göze ışık tutarak ışığın gözden geri yansımasını inceler. Işığın geri yansımasında bir sorun varsa veya göz bebeğinden kırmızı yerine beyaz bir yansıma alınıyorsa bebek hemen göz hekimine yönlendirilmelidir.

Bebek Erken Doğduysa Retinopati Riski Artar

Eğer bebek 35. haftadan önce doğmuşsa doğumdan 4 hafta sonra prematüre retinopatisi açısından göz dibi değerlendirmesi yapılmalı ve duruma göre uygun aralıklarla takip ve gerekirse tedavi edilmelidir. Doğum haftası ve tartısı düştükçe prematüre retinopati riski de artmaktadır.

Şaşılık ve  Glokama Karşı 6 Ayda Tekrar Doktora

Doğumdan sonra, 6. ayda göz kontağı kurmama, gözlerde kayma, gözleri ovuşturma, ışık duyarlılığı, fotoğraflarda göz bebeğinde beyaz renkte yansıma varsa göz muayenesi mutlaka tekrarlanmalıdır. Bu dönemde ortaya çıkan veya belirginleşen en önemli sorunlar ise bebeklik şaşılığı, retinoblastoma denilen göz tümörü ve doğumsal glokomdur.

Görme Kusurları Okul Başarısını da Etkiler

Çocuklarla iletişim kurmanın nispeten daha güç olduğu 2 yaş dönemine girmeden önce 18. ayda muayenelerinin tekrarlanması uygundur. Bu muayene çocukta göz tembelliğine yol açabilecek olan kırma kusurlarının saptanabilmesi için önemlidir. Gözlük gerekliliği saptanırsa çocukların bu dönemde gözlüğe alışması mümkündür. Gözler tamamen normal görünse dahi göz muayenesi 3 – 4 yaşlarında tekrarlanmalıdır. Bu yaşta çocukta genellikle iyi bir iletişim kurmak mümkün olmakta ve çocukların önemli bir kısmında görme keskinliği ölçümü, biyomikroskopik muayene ve göz dibi muayenesi yapılabilir. Genellikle tek gözde bulunan göz tembelliği, muayene edilmedikçe gözden kaçabilir. Okul öncesi dönemde de muayene tekrarlanarak çocuğun görme keskinliği değerlendirilmelidir. Okul çağında düzeltilmemiş kırma kusurları çocuğun okul başarısını ve sınıftaki iletişimini de etkileyebilmektedir.