“Anne adayı için herşeyi düşündük”

“Anne adayı için herşeyi düşündük”

elif ceylanerTürkiye’nin ilk ve tek baby shower bebek ihtiyaç listesi e-ticaret sitesi bebegiminLİSTESİ.COM’un kurucularından Elif Ceylaner Aydemir’i Çocuk Rehberi’nde konuk ettik; bebek ihtiyaç listesi ve baby shower partilerle ilgili pek çok değerli bilgi öğrendik. Bebek bekliyorsanız veya hamile bir arkadaşınız varsa, bebeğiminLİSTESİ.com’u incelemenizi öneririz.

bebegiminLİSTESİ.COM’un hikâyesini dinleyebilir miyiz? Nasıl bir ihtiyaç sizi böyle bir iş kurmaya yönlendirdi?

Hikâyemiz, fikir babası ortağımızın bir gün Amerikalıların ünlü dizisi Sex And The City’i izlerken “Charlotte” karakterini bebek mağazasında gördükten sonra başladı. Charlotte bir mağazada elinde barkod okuyucu ile bebek ürünlerini tarıyor. Ortağım da bunun ne olduğunu merak ediyor. Sonra bir Amerika ziyaretinde Charlotte’un kendisi için bebek hediye listesi oluşturduğunu öğreniyor. Sonrasında ise bu konuyla ilgili kafamızda fikirler canlanmaya başlıyor.

Ben de hamilelik dönemimde bebeğim için kendime ihtiyaç listesi oluşturmak istedim ve belirli mağazalara gittim. Her mağaza kendi markası için bir liste yapıyordu. Mağazaya gittiğimde görevli ile ürünleri seçtim ve bir liste oluşturduk. Görevli, ürünleri barkodlarıyla birlikte kâğıda yazdı. Sonra mailimi aldı, “Ben bunları excel listesine kaydedeceğim, yarın da size mail atacağım, siz de bu listeyi arkadaşlarınıza mail atın” dedi. Ben de bunun üzerine “Peki bir arkadaşım sizin mağazanızdan değil de başka mağazadan ürünü alsa nasıl haberiniz olacak?” diye sordum. Görevli oluşturdukları listeyi bütün mağazalarına gönderdiklerini, başka mağazadan birisi ürün alınca listeyi güncelleyerek diğer mağazalara mail attıklarını söyledi. Ertesi gün ise listem hala gelmemişti. Mailimi yanlış almışlar. Daha sonra liste bana ulaştığında bazı ürünlerin yanlış yazıldığını gördüm. Bir şekilde listemi arkadaşlarıma ilettim ama ne liste çalıştı ne de güncellendi. Yani her şey epey bir karışıktı. İşte o gün böyle bir hizmeti Türkiye’ye getirme fikri oluştu ve 1 Ocak 2014’ten beri hizmetteyiz.

bebeğimin listesi 3Bebeğimin Listesi, anne adaylarına neler vaat ediyor; emzikten mobilyaya kadar her şeyi bu sitede bulmak mümkün mü?

Bebek odasından kıyafetlere, bebek arabası ve oto koltuğundan oyuncaklara, doğum hastane çantasından anne ve bakım ürünlerine kadar pek çok ürünü sitemizde bulmak mümkün. Anne adayı baby shower bebek ihtiyaç listesi hazırlama dışında ayrıca baby shower-hoşgeldin bebek partisi için kendi organizasyonunu da yapabiliyor. Sitemizde anlaşmalı olduğumuz parti mekânlarından kendi partilerini organize edebiliyorlar. Anne adayı anlaşmalı olduğumuz parti mekânlarının önceden menüleri belirlenmiş parti paketlerinden istediğini seçebiliyor.

Kısacası sitemizde anne adayı için her şeyi düşündük. Siteye girdiğinizde en seçkin bebek markalarının en yeni ve birbirinden güzel ürünlerinden, anne adayının hamilelik öncesi ve sonrası bakımı için yoga, pilates, masaj paketlerinden partisi için pasta, cupcake, kurabiyelerine ve parti süslemelerine kadar her konuda alternatifler sunuyoruz.

KUMBARA SİSTEMİ DE VAR!

Sitenizde her bütçeye uygun ürün seçenekleri var mı? 

Evet. Annelerimiz emzikten mobilyaya kadar ürün gamını sitemizde bulabilirler. Fakat en önemlisi, kişi listede bütçesine uygun ürün bulamasa bile hediye kartı dediğimiz kumbara sistemi bulunmakta. Annenin kumbarasına bütçesine uygun herhangi bir rakamı bırakabilirsiniz. Anne de burada biriken rakamı, sitede gönlünce harcayabilir.

elif ceylaner 2Hediye listelerine Türk toplumu olarak pek alışkın değiliz; biraz da utangacız galiba bu konuda. Siz ne gibi tepkiler aldınız, anne adaylarının ve ailelerin yaklaşımı nasıl oldu?

Hem anneler hem de annelere hediye alacak kişiler tarafından aldığımız tepkiler çok güzel. Her gün onlarca anne sitemizden liste oluşturuyor. Ve bu sayı her geçen gün artıyor. Markalara olan ilgi de çok fazla. Hem kalite hem çeşit açısından belli bir seçiciliğimiz olduğu için ve bazen çoğu yerde göremedikleri ürünleri anneler sitemizden kolaylıkla bulabildikleri için annelerin göstermiş olduğu ilgiden gayet memnunuz.

Aynı şekilde baby shower partiye de alışık değildik ama son yıllarda baby shower partilerin sayısında artış oldu. Konuya anne adaylarının yaklaşımıyla ilgili tespitlerinizi paylaşır mısınız?

Türkiye’de baby shower partilerine, baby shower liste kavramından çok daha fazla aşinayız. Zaten bebek ihtiyaç listesi kavramı bebegiminLİSTESİ.COM ile yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor.  Dolayısıyla annelerimiz bizim kapımızı öncelikle parti ihtiyaçları için çalıyorlar. Partimi nasıl süsleyebilirim, ne gibi ikramlıklar verebilirim, partimi nerede yapabilirim vb. sorular bize en çok gelen sorular. Ve bunlara memnuniyetle cevap vermeye ve annelerin ihtiyacını en geniş biçimde karşılamaya çalışıyoruz. Ve bu talepler artarak gelmeye devam ediyor.

Sizin düzenlediğiniz baby shower’ların farkı nedir?

Her şeyiyle hazır bir parti düzenlemek bizim en büyük özelliğimiz. Çoğu yer sadece parti süsü satar. Ya da sadece pasta, cupcake hizmeti verir. Ama bebegiminLİSTESİ.COM olarak biz; fotoğrafçısından mekânına, ikramlıklarından süslemesine kadar tüm ihtiyaçları annelere ulaştırabiliyoruz. Bu da bizim önemli farklılıklarımızdan biri. Bunun yanı sıra annelerin (özellikle ilk defa annelik deneyimi yaşayan) ihtiyaç duyacağı bilgileri bir bütün olarak sitemizde vermeyi planlıyoruz. Sitede yapacağımız yönlendirmelerle annenin en kolay ve hızlı şekilde ihtiyaçlarını karşılamış olacağız.