2015 Sizin, Sağlık Yılınız Olsun

2015 Sizin, Sağlık Yılınız Olsun

yeniyılYeni bir yıl, yeni umutları, yeni planları ve yeni heyecanları da beraberinde getiriyor. Her şeyin başı sağlık diyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “Yeni yılda çocuklarınıza, kendinize ve sevdiklerinize sağlık hediye edin ve 2015 sizin sağlık yılınız olsun” dileklerinde bulunuyor.

Çocukları en çok hasta eden hastalıkların başında, enfeksiyon ve alerjinin geldiğini, bu iki hastalığın savunma sistemiyle ilgili olduğunu söyleyen Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, çocukların sağlıklı olabilmesi için savunma sisteminin güçlü olması gerektiğinin altını çizdi. Birçok hastalığın asıl nedeninin savunma sisteminin iyi çalışmaması sonucu oluştuğunu, oysa ki savunma sisteminin her türlü hastalığı iyileştirme ve hastalıklara karşı koruma potansiyeline, gücüne sahip olduğunu ve savunma sistemimize iyi bakmamız gerektiğini belirtti.

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; psikolojik yaklaşımın, soluduğumuz havanın, içtiğimiz suyun ve yediğimiz gıdanın savunma sisteminin güçlenmesiyle yakından ilişkisine dikkat çekti.

Savunma Sisteminde Psikolojik Yaklaşım Önem Taşıyor

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji vw İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; sağlıkta esas olanın korunmak olduğunu, yani sağlıklıyken, hasta olmamak için gerekli tedbirlerin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi gerektiğini söyledi. Doç Dr. Antony; “Güçlü bir savunma sistemi için öncelikle çocukların mutlu, pozitif enerjili ve stresten uzak ortamlarda büyümesi, ebeveynlerin çocuklar için iyi bir rol model olması gerekiyor. Tıpkı uçaklarda olduğu gibi önce oksijen maskesini kendimize takmalıyız yani, kendimize iyi bakarak ve sağlığımızı koruyarak çocuklarımızın daha sağlıklı olmalarını sağlayabilmeliyiz” dedi. Savunma sistemi için güneşin ve D vitamininin çok önemli olduğunu vurgulayarak, düzenli spor yapmanın her yaşta olduğu gibi çocuklar üzerinde de etkisinin büyük olduğunu söyledi. Bedene dışarıdan giren hava, su ve gıdaların hem sağlıklı olmak hem de hastalıklardan korunmak için önemli faktörler olduğunu belirtti ve dikkat edilmesi gereken kuralları sıraladı:

Solunan havanın sağlıklı olabilmesi için

* Evimizin mümkün olduğunca güneş alan bir ev olması,

* Rutubet ve nem kontrolünün iyi yapılmış olması,

* Hava kirliliği, egzoz kokularından arındırılmış olması,

* Çamaşır suyu, deterjanlar, yumuşatıcılar, parfüm ve deodorant kokularından arındırılmış olması,

* Yatak odalarının, evin en güneşli odası olması,

* Yatak odalarının sadece yatmak için kullanılması,

* Yatak odalarının sade olması ve sık sık temizliğinin yapılması,

* Ev tozları denilen MITE’lardan korunmak için mümkünse yerde çok tüylü halıların olmaması,

* Yatakta, yorganda ve yastıkta yün ve kaz, kuş tüyü olmaması,

* Yatak kılıflarının en az haftada bir kez 60 derece ve üstünde yıkanması,

* Evinizde sigara içilmemesi ve içirilmemesi

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; çocukların vücudunun yaklaşık yüzde yetmiş su olduğunu ve suyun yaşamımız için çok önemli olduğunu belirterek, en iyi ve en gerekli içecek olarak her gün mutlaka yaşa ve ihtiyaca göre tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Su ihtiyacının gazlı, şekerli içeceklerle ve hazır meyve suları ile giderilmemesi gerektiğine, doğal kaynaklardan ve mümkünde cam şişedeki suların tercih edilmesi gerektiğini belirtti. PH değeri 7 – 8.5 olan, kokusuz renksiz, özel bir tadı olmayan suların tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Gıdalarla ilgili olarak ise; mümkün olduğunca organik, taze, yaşadığımız yere yakın yerlerde üretilmiş, mevsiminde, bol çeşit ve renkte, işlenmemiş, paketlenmemiş, katkı maddesi ve boya maddesi içermeyen yiyecekler olmasına dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.